Veřejné čtení jmen obětí holocaustu
Jom ha- šoa je hebrejský výraz. Český překlad zní Den holocaustu a hrdinství. Co má společného se školou stavebního zaměření? Se samotnými stavbami nic, ale s lidmi.
S lidmi, kteří se do svých domů už nikdy nevrátili…
Naši studenti vědí, o co jde. V pondělí 24. dubna 2017 se proto zúčastnili akce Veřejného čtení jmen obětí holocaustu a dvě hodiny nepřetržitě četli jména lidí, kteří se stali obětmi zvěrstva holocaustu za druhé světové války.
Zmíněnému vůbec ne veselému Veřejnému čtení předcházel ale příjemnější akt. A to bylo ocenění práce studentů naší školy a poděkování jim za více než roční snahu při pátrání, dohledávání a získávání informací o osudech malých židovských dětí a jejich rodin v období holocaustu. Všichni si jejich práce velmi vážíme.
„Bylo nám sotva šestnáct, nevěděli jsme, co nás na střední čeká. A hned v září přišel první nevšední úkol. My, skoro ještě děti, máme pátrat po osudech dětí za války? Rozhodnutí však padlo hned, dobrovolně, s očekáváním něčeho nového. Občas nám sice ujel autobus domů, nestihli jsme trénink, někdy i rande… Ale stálo to za to!“ (Pepa)
V Kolíně tak pro tyto studenty začala existovat nejen „jejich stavebka“, ale i knihovna, archiv, muzeum a samozřejmě i synagoga. Nezbytná ovšem byla práce v terénu, pátrání po okolních vesnicích, po domech a ulicích, vyhledávání ještě zbylých pamětníků, spolupráce s historiky, fotografování. My, jejich učitelé, oceňujeme pracovitost našich studentů, zodpovědnost, úsilí a nadšení, které ve svém věku (jsou teprve ve 2. ročníku) vložili do svěřeného projektu.
A výsledek a odměna? Myslím, že velkou odměnou pro naše studenty je uznání od jejich učitelů a spolužáků. Zážitkem bylo určitě i osobní setkání s významnými osobnostmi na vernisáži výstavy Odhalené osudy dětí za holocaustu z Kolína a okolí v kolínské synagoze dne 27. dubna.
„Jsme rádi, jak všechno dopadlo a jak vypadají výsledky naší víc než roční práce. Je to hezký pocit číst své jméno na panelu, kde jsou naše texty, fotografie. Ti lidé se nám stali velmi blízkými.“ (Linda)
„Nezapomenutelným zážitkem bylo osobní setkání a rozhovor s izraelským velvyslancem Danielem Meronem. Komu se naskytne taková možnost? Nikdy by nás nenapadlo, že budeme mluvit s takovým člověkem. Ptal se nás na běžné věci, jak se jmenujeme, co studujeme. Zajímal se o osudy „našich hledaných dětí“, u každého panelu s fotografiemi a zjištěnými informacemi si s námi o nich povídal.“ (Milan, Pepa)
Na studenty Zdeňka a Pepu velmi zapůsobilo seznámení s panem Milošem Kašparem z Prahy, který je bratrancem Ericha Kohna – dítěte, po jehož osudu pátrali právě tito studenti.
„Pan Kašpar byl nadšený z toho, co jsme o Erichovi vyhledali, strávili jsme s ním skoro hodinu, pořád mluvil a vzpomínal. Je to velmi vzdělaný pán a pozval nás do Velké synagogy do Prahy.“ (Zdeněk, Pepa)

Všem zúčastněným studentům děkujeme za perfektní reprezentaci sebe a naší školy. Věříme, že tento projekt byl pro ně velikým obohacením, ale především tito studenti vytvořili nesmazatelnou stopu při pátrání po obětech nacistické zvůle.